ABDAL DERİSİ İLE SÖYLEŞİMİZ.

ŞEREFLİ KÖYÜ GENÇLİK KİMDİR?

   Çocukluk, yetişkinlik dönemleri ortak, anıları, hüzünleri ve sevinçleri bir olan; tüm bu duyguları İstanbul’un ağır temposundan nefessiz kalırcasına, pencere açıp o özlemini çektiği havayı, bir birlerinin suretlerinden soluklanan insanların adıdır Şerefli Köyü Gençlik.

   Gençler bir ülkenin kültürel değerleri başta olmak üzere; en temel değerlerini bir sonraki nesillere taşıması beklenen en önemli kitledir. Bu nedenle gençlerin sahip olduğu değer yargıları, o toplumun geleceğine ve kasıtlı kültürleşmenin hedeflerini gerçekleşme düzeyinin değerlendirilmesine yön verecektir. Dolayısıyla gençlerin sahip olduğu değerlerin zaman içerisinde tespit edilmesi, gerekli analizlerin yapılması ve bu yönde politikaların geliştirilmesi ayrı bir öneme sahiptir.

   Tarih, insanoğluna çok açık bir şekilde su gerçeği öğretmiştir: Birlik ve beraberlik içinde yaşayan toplumlar, hep güçlü olmuşlardır. Yeryüzüne adâlet dağıtmışlar, zengin kültür ve medeniyetler meydana getirmişlerdir. Buna karşılık; birlik rûhunu tesis edemeyen toplumlar ise, iz ve adres bırakamadan kısa zamanda tarih sahnesinden silinip gitmişlerdir.

   Yazımızın başında da belirttiğimiz bir araya gelme arzusu, yazının sonunda okuyacaklarınıza sebep oldu. 2016 yılında başlayan bu birliktelik sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunma amacına dönüştü.

   Grubumuz dört köyün gençlerinin bir araya gelmesi ile yine dört köyün ayrılmadan önceki ismi olan Şerefli Köyü Gençlik grubu adını almıştır. Gençlik olarak birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak çeşitli aktivitelerde, hem gençleri hem de büyüklerimizi bir araya getirme gayreti ile sayısız organize gerçekleştirmiştir, gerçekleştirmeye devam edecektir. Bu organizasyonlardan bahsedersek;

   *Genç yaşta aramızdan ayrılan arkadaşlarımızı ve aramızdan ayrılan değerli büyüklerimizi anmak adına İstanbul’da mevlit organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu organizasyon; hem gençlere, hem de topluma beraberlik örneği olmuşturduk.

   * İstanbul’da gençlerle bir araya gelerek, hafta sonları keyifli vakit geçirmek için ailelerle birlikte kahvaltı ve piknik organizasyonları gerçekleştirilmiştir.

   *Ramazanın hüznünü mutlulukla birleştirdiğimiz; birincisi 14.06.2018, ikincisi  03.06.2018 tarihli Arife akşamları 600 kişilik iftar programı gerçekleşmiştir. Son yıllarda yaşadığımız virüs salgını sebebi ile bu organizasyonumuza ara vermek zorunda kalınmıştır.

   *Son iki yıl içerisindeki; Ramazan imsakiyemizi çıkartarak ulaştırabildiğimiz hemşerilerimizin kullanımı gayreti içerisinde olduk.

   *Bize bu cennet vatanı bırakan ecdatlarımızı hiç unutmadık ve onlara yad etmek amacı ile;  Afyon’da bulunan şehitliğimizi, Kars-Sarıkamış’ı ziyaret ederek minnetlerimizi dile getirdik. Yine her yıl geleneksel etkinliğimiz olan, Yenikapı Giresun Günlerinde grubumuz adına etkin katılım ve görevlerle sorumluluklarımızı yerine getirdik.

   *Yaşadığımız dönemin teknoloji nimetlerini en faydalı ve aktif bir şekilde kullandık. Web yazılımı, programlama ve grafik tasarımı sektörlerinde görev alan arkadaşlarımızla birlikte büyük bir özveri ve gayretle www.pirazizsereflikoyu.com isimli web sitemizi kurduk.

   *Sosyal medya hesaplarımız olan; Facebook “sereflikoyugenclik” ve Instagram “pirazizsereflikoyu” mecralarında aktif bir şekilde hemşerilerimizle bilgi paylaşımlarında bulunduk.

   *Doğayı koruma ve yaşatma düşüncesi ile Yüce Mevla’nın bizlere sunmuş olduğu güzelliklerin sürekliliğinin devam etmesi için sosyal medya hesaplarımızdan ses olma gayretinde bulunduk. Derelerimizdeki bilinçsiz avlanmanın sonucu balık nüfusunun giderek azaldığını gözlemledik ve tedbir alınması, sayının artırılması için gerekli mecralara talepte bulunduk. Bu amacımız ABDAL dergisinin gözünden kaçmadı ve Nisan-Mayıs-Haziran Sayı : 01 numaralı baskısında yerini alarak daha çok insanlara ulaştı. Kendilerine bu vesile ile teşekkürlerimizi sunarız.

   Biz gençler; zerrenin Allah tarafından insanlara sunduğu bilincindeyiz, Allah bu bilinçte olmayı her daim nasip etsin. Her zaman şükretmeyi, elinden gelenin en güzelini yapmayı, insanları oldukları gibi kabul etmeyi zihinlerimizden çıkarmayalım. Sahip olduğumuz şeylerin kıymetini bilelim ve sürekli gelişmeye açık olalım. Hep ileri, daima ileri diyerek yazımızı sonlandırıyoruz. Yeni birliktelik ve organizasyonlarda buluşmak dileği ile, Allah Celle Celâli hu merhametini bizlerden eksik etmesin.

ŞEREFLİ KÖYÜ GENÇLİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir